Test článek

Multifunkční tiskárna – kdy se vyplatí?

Zvažujete nákup nové tiskárny a už jste se rozhodli, že potřebujete právě multifunkční tiskárnu? Podíváme se na výhody, ale i nevýhody tohoto zařízení. Jaké další funkce tiskárny mají? Jak postupovat při výběru multifunkční tiskárny?

Dělí se na tři typy. Inkoustové, laserové nebo LED. Poslední dvě zmíněné oceníte zejména tehdy, pokud plánujete tisknout velký objem dokumentů. S nimi si laserové a LED tiskárny poradí nejlépe. Naopak inkoustové multifunkční tiskárny jsou ideální pro tisk fotografií a grafiky. 

Funkce multifunkční tiskárny

Jak už její název napovídá, multifunkční tiskárna toho umí opravdu hodně. Její zaručenou výhodou je, že zvládne zastat funkci nejen tiskárny, ale také skeneru a kopírky. Proto je stále více populární jak v domácnostech, tak ve firmách. V tiskárnách je také zabudovaný displej, který umožňuje pohodlnější ovládání. Na moderních tiskárnách máte možnost tisknout z mobilu, počítače nebo tabletu jednoduše skrze WiFi rozhraní. K tomu slouží aplikace AirPrint a Google Print. Další možností je tisknout přes Bluetooth nebo přes fax. Už tedy nebudete muset tiskárnu fyzicky připojovat, abyste vytiskli to, co potřebujete. Vaše nová multifunkční tiskárna vám také umožní tisknout dokumenty přímo z paměťové karty. Díky těmto funkcím budete mít rozhodně snazší práci s vaší tiskárnou. Nicméně levnější modely některé z těchto funkcí pomíjejí. Minimálně však poskytují tisk, skenování a přímé kopírování. Pokud chcete multifunkční tiskárnu, musíte se tedy předem rozhodnout, jaké funkce od vaší tiskárny očekáváte.

Inkoustové multifunkční tiskárny

Můžete v nich tisknout jak fotografie a grafiku, tak dokument. Jedna z mnoha výhod inkoustové tiskárny je ta, že jsou levné a nemají vysokou spotřebu energie. Existují jak barevné, tak černobílé. Ty jsou vhodnější, pokud plánujete tisknout pouze texty. Naopak pro fotky a grafiku zvolte barevnou tiskárnu. Spotřební materiál je v přepočtu na vytištěný materiál dražší, takže je potřeba také zohlednit cenu inkoustových náplní. Může se vám také stát, že vám v nich zaschne inkoust, na to je třeba dávat pozor. 

Laserové a LED multifunkční tiskárny

Jsou vhodné pro častý tisk velkého objemu dokumentů. Hlavním rozdílem mezi laserovou a LED tiskárnou je v tom, že LED používá světelnou diodu místo laseru. LED multifunkční tiskárna má delší životnost, rychlejší tisk a nízké provozní náklady. Laserová tiskárna pro změnu poskytne kvalitnější tisk. Obě mají rozhodně výhodu v tom, že narozdíl od inkoustové vám nezaschnou. Nejsou však vhodné pro tisk fotografií.

Jak vybrat tu pravou?

Rozhodujte se především podle toho, v jakém formátu papíru máte v plánu tisknout. Multifunkční tiskárna si poradí se standardním formátem A4 a některé také zvládají formát A5. Též si promyslete, jaké jsou vaše nároky na rychlost tisku. Barevné tisknutí je zpravidla delší než to černobílé, to platí i u multifunkčních tiskáren. Skener je důležitou součástí, proto je potřeba zvolit takový, který vám bude nejvíce vyhovovat. Multifunkční tiskárny se podle skeneru dělí na dva typy: 

Plošný typ skeneru

Jedná se o nejčastější typ. Papír položíte na skleněnou desku a skener vytvoří sken. Nevýhodou však je, že každý list musíte skenovat zvlášť.

Protahovací typ skeneru

Tento typ se hodí spíše do podniku, než do domácnosti. Oproti plošnému typu je možné skenovat hromadně.

Závěrem

Před nákupem multifunkční tiskárny si musíte ujasnit, co od tiskárny očekáváte a jaké funkce jsou pro vás nezbytné. Jestliže častěji tisknete fotky, pořiďte si inkoustový typ. Jestliže tisknete spíše dokumenty a tisknete je často, bude pro vás vhodnější laserová nebo LED tiskárna. Můžete se také obrátit na nás. Stačí vyplnit krátký dotazník a my Vám vypracujeme nabídku podle vašich zadaných požadavků.