Katalogy internetových stránek a jejich (ne)smysl(nost)

V dnešním článku se ohlédneme do historie SEO aktivit, konkrétně do období kolem roku 2010, kdy se mnoho webových stránek začalo hojně registrovat do nejrůznějších katalogů internetových stránek. Vyplatí se to i dnes?

Katalogy internetových stránek obsahují odkazy na konkrétní webové stránky, které jsou dle zaměření roztříděny do kategorií a podkategorií a poskytují uživatelům internetu unikátní a v ideálním případě i ověřený obsah. 

Kvalita katalogů závisí především na jejich návštěvnosti, množství odkazů a jejich aktualizaci.
Z hlediska SEO se jedná o jeden z (v současnosti až na výjimky nepříliš efektivních) principů získávání tzv. zpětných odkazů. 

Náš katalog.nene.cz a jak to s ním dopadlo

Za účelem testování jsme i my založili kolem roku 2010 svůj vlastní katalog, který fungoval na adrese katalog.nene.cz. Tento počin pro nás neměl příliš velký význam, ale po celou dobu jeho existence, kdy se do tohoto katalogu zaregistrovalo cca 40 000 webových stránek, jsme mohli sledovat, kam se bude fungování těchto katalogů ubírat.

Jelikož jsme v našem katalogu ani po čase potenciál neviděli a přitom se do něj stále registrovaly další nové weby, přestalo nám dávat smysl, abychom ho nadále udržovali. Aktuálně tedy katalog na výše uvedené adrese není dostupný a jeho původní adresa směřuje na tento článek.

Jakým směrem se katalogy vyvinuly?

Existují tři cesty, kterými se katalogy internetových stránek vydaly:

1) Vybrané katalogy přestaly fungovat, protože zkrátka nepřinášely žádné hodnoty. Z jakých důvodů se tak stalo?

  • Registrace do většiny katalogů přestala dávat smysl zejména po nástupu vyhledávačů. (Věděli jste, že i vyhledávač Seznam.cz byl dříve hlavně katalogem?) Katalogy samy o sobě kromě lidí, kteří zde registrovali své weby, totiž nikdo nevyhledával. Ukážeme si ale pár výjimek, které jsou aktuálně příkladem opaku.
  • Postupně vyhledávače přestaly indexovat domény katalogů ve vyhledávání, tudíž odkazy z katalogů přestaly mít váhu.
  • Odkazy na webové stránky z těchto katalogů se staly bezcennými, protože zde existovalo několik stovek katalogů s totožným obsahem bez přidané hodnoty.
  • Katalogy byly nepřehledné, obsahovaly mnohdy i nekvalitní weby a nebyl za nimi většinou žádný editor, který by stránky řadil do správných kategorií. Některé z katalogů registrace webů neschvalovaly, jiné zase schvalovaly vše automaticky.

2) Vlastníci katalogů zneužili nevědomosti registrujících se a nechávají si za registraci v katalogu zaplatit, i když má přínos pouze pro ně samotné.

Dosud existuje řada firem, které nabízejí registraci do bezcenných katalogů za několik tisíc Kč. Naši klienti nám občas přeposílají nabídky nejrůznějších katalogů s dotazem, zda má registrace do nich cenu. Všem doporučujeme, aby své prostředky investovali raději jiným směrem.

3) Několik katalogů získalo přidanou hodnotu, transformovaly se, nebo vznikly nově a mají přínos pro všechny strany. 

Které současné katalogy mají smysl?

Ačkoliv se zdá, že pro běžného uživatele internetu nejsou katalogy relevantní, existuje několik z nich, které jsou hojně navštěvované a protože jsou přímo provázané s nejpoužívanějšími vyhledávači, nebo jsou dobře inzerované, mohou tak zvýšit návštěvnost i vaší stránky a navýšit počet poptávek. K aktivům takových katalogů patří zejména zvýšení dohledatelnosti firmy jako takové.

Aktuálně má smysl svůj web a firmu registrovat do následujících ověřených katalogů s rozsáhlou působností:

Firmy.cz 

Pravidelně aktualizovaný katalog firem a institucí, díky kterému je vaše firma dohledatelná přes mapy.cz, s aktuálními kontakty, provozní dobou a uživatelským hodnocením. Plnohodnotný zápis je zcela zdarma.

Na co pozor: Obezřetní byste měli být před nabídkami od falešného katalogu, který se vydává za katalog Seznamu. Článek si můžete přečíst zde a vyvarovat se případu, kdy lidé naletěli podvodníkům.

Moje firma na Googlu 

Funguje na stejném principu jako firmy.cz, s tím, že je pak vaše firma dohledatelná přes vyhledávání Google nebo Google Maps. Stačí si založit účet na Googlu a vyplnit si firemní profil, vše je rovněž zdarma.

Najisto.cz

Přehledně členěný katalog spadající do holdingu společnosti provozující portál Centrum.cz je svou velikostí a návštěvností srovnatelný s výše zmíněnými katalogy. 

Obsahuje profily firem a institucí, které můžete najít na mapě skrze interaktivní open-source knihovnu JavaScriptu Leaflet. Registrace do katalogu je bezplatná.

Výše zmíněné katalogy jsou jistotou, pokud chcete být pro běžného uživatele lépe dohledatelní na internetu. Pokud je vaše činnost specifičtější, můžete se registrovat do vybraných oborových katalogů, jako jsou například:

Nejremeslnici.cz 

Katalog si klade za cíl pomoci lidem najít vybranou řemeslnou službu a naopak řemeslníkům dopomoct k více zákazníkům. Katalog nabízí 4 programy dle počtu zakázek a jejich průměrné ceny. Každá poptávka je naceněna v kreditech, ty se ale strhnou pouze pokud zákazník projeví zájem o vaše kontakty.

Navolnenoze.cz

Podobný případ je portál, který sdružuje lidi na volné noze, kteří jsou často vyhledávaným ,,zbožím”, ať už pro firmy či jednotlivce. Patříte-li mezi ně, vyplatí se registrovat se zde a nabídnout své služby, zejména pokud začínáte s podnikáním a potřebujete získat zákazníky. Za roční registraci zaplatíte 3 300 Kč.

Najdou mě a kolik jich bude?

Pokud jsme ve vybraném katalogu zaregistrováni a platíme za něj, je více než žádoucí si po určitém časovém období pomocí nástroje Google Analytics (bezplatný nástroj společnosti Google) ověřit, zda se nám registrace do katalogu vyplatila či nikoliv. Kolik uživatelů nám vybraný katalog přivedl na náš web? 

Právě toto měřítko by pro vás mělo být při registraci do katalogů to nejrelevantnější, nicméně je nutné brát v potaz, že ne všechna důležitá data se dají adekvátně změřit – například, kolik nových zákazníků vám přivedl katalog přímo na prodejnu, nebo kolik lidí vám na základě toho zavolalo, protože své služby poskytujete v blízkosti jejich bydliště. 

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Pokud chcete zvýšit povědomí o své firmě a získat více zákazníků, můžete využít celou řadu dalších možností. Rádi se postaráme o SEO vašich stránek a zvýšíme návštěvnost vašeho webu z organického hledání, nastavíme cílené PPC kampaně na Google Ads, Sklik, Facebook Ads, nebo vám pomůžeme s registrací do zbožových srovnávačů a jejich správou. Nebojte se nás oslovit, jsme tu právě od toho.

Píšeme od roku 2012

Na náš firemní blog píšeme články ze světa internetového marketingu. Dělíme se o zkušenosti, které získáváme při práci nebo o poznatky z konferencí. Budeme moc rádi, když si naše články přečtete, zareagujete v diskusi nebo nám pošlete e-mail.

Rádi pomůžeme

Chcete se nás na něco zeptat? Klidně nám napište nebo zavolejte.

Přečtěte si další články
Komentáře

Okomentujte článek